kolmapäev, november 21, 2007

Valuutakomitee ei kao kuskile, krooni devalveerimist ei tule

Juba päris mitmendat kuud kuulutab Toomas Puurmann enda blogis peatset krooni devalveerimist, kuid mitte just eriti veenvalt. Toomase värske prognoosi kohaselt jõuame devalveerimiseni vähem kui aasta pärast:
Hetkel on aastane ootus-viivitus juba vist palju pakutud… Pigem pool aastat. Kevadel alustame uut elu.. natuke teistsuguses väärtuste- ja suhete skaalas. Õigemini pole muidugi tegemist rangelt võttes devalvatsiooniga. ehk jäigalt fikseeritud valuutakursi muutusega (teiste valuutade suhtes) vähenemise suunas. Tõenäolisemalt loobutakse valuutakomitee süsteemist ja lastakse rahvusvaluutal omandada vaba turu tingimustes tema õige kurss teiste valuutade suhtes.
Valuutakomitee süsteemi kaotamine pälvib samuti Toomase blogis rohkelt tähelepanu, kuid ma pole siiani kohanud ühtki ökonomisti, kes midagi taolist väidaks kui talle neid sõnu just suhu ei topita. Mõned read Toomaselt:
Tänases EPL-s ilmunud Hardo Pajula majandusanalüüs koos valuutakomitee süsteemi otstarbekuse (vähemalt meil promotud universaalse otstarbekuse) kahtluse alla seadmisega kuulutab sisuliselt krooni devalveerimist lähima aasta jooksul.
Ma lugesin samuti Pajula artiklit ja valuutakomiteele põhineva rahasüsteemi otstarbekuse kahtluse alla seadmist sealt mina igal juhule välja lugeda ei suutnud!

Artikkel on ikkagi eelkõige selgitus inflatsiooni ja töötus omavahelistest seostest ja sellest, kuidas soov arvestatava majanduskasvuga edasi kihutada tähendab inflatsiooni kontrolli alla saamist, mis oma korda põhjustab tõenäoliselt ka töötuse kasvu, mis võib aga viia poliitilise surveni "midagi teha".

Kõige intrigeerivam ongi vast Pajula artikli viimane lõik:
Eestis on valuutakomiteel rajanev rahasüsteem, mille kasutuselevõtt vähendas 1992. aasta 1076-protsendilise inflatsiooni ühe aasta jooksul 90 protsendini. Meil ei ole põhjust arvata, et sellele süsteemile käiks praegune viie- kuni kuueprotsendiline inflatsioon väga üle jõu. Teiste sõnadega, me oleme viimastel aastatel näinud ainult valuutakomitee naeratavat nägu, aga varjupoolel on varuks veel teinegi. Seetõttu on minu arvates peagi põhiküsimus, kuivõrd me oleme seda nägu valmis taluma ja millal ilmuvad lehtedesse hüsteerilised pealkirjad “Miks valitsus midagi ei tee?”.
Minu arvates peab Pajula eelkõige silmas viimaste aastatega võrreldes potentsiaalset kõrget töötust, mis võib panna poliitikud (nende arvates) olukorda, kus midagi peab ilmtingimata tegema tegemise pärast. Valuutakomitee süsteemist loobumiseks on aga ikkagi vaja Riigikogus muuta krooni kursi tagamise seadust, mis teadupärast peab läbima mitu lugemist samas kui devalveerimine on kõige mõjuvam kui see toimub kiirelt ja otsustavalt, mis taolise protsessi puhul oleks sisuliselt välistatud.

Tiina Soone artikkel 1998. aasta oktoobris ilmunud Luubis on päris valgustav ja kõlab vägagi sarnaselt sellele, mis täna räägitakse. Eraldi esiletõstmist väärib aga see osa artiklist, mis algab sõnadega "Devalveerimise positiivne mõju on üürike":
  1. Eksportööridel läheb esialgu hästi - eksport toob rohkem sisse. Siis tuleb sisse tooret või seadmeid, mis sööb võidu ära.
  2. Importkaup kallineb, krooni vahetatakse «soliidsema» valuuta vastu.
  3. Siseturule tootev ettevõtja ei võida midagi, ent peab vajalikke asju kallimalt ostma, tarbimine väheneb.
  4. Pangad alguses ei kaota, kuid laenu võtnuil läheb võlgade tagasimaksmine raskeks, siis hakkab pankades suurenema lootusetute laenude hulk.
  5. Suur pankrotilaine seiskab majanduse kasvu, usaldus Eesti riigi vastu kahaneb, pankadel muutub välismaalt raha hankimine kallimaks ja keerulisemaks.
  6. Investorid tõmbavad oma raha tagasi, välisinvesteeringud lähevad mujale.
Lõppude lõpuks ei tasu unustada, et inimeste majandustegevus rajaneb erinevatele ootustele, hinnangutele ja prognoosidele, mida võivad oluliselt mõjutada ka lood, mida üks-teisele jutustame ja millise narratiivi erinevatest faktidest kokku punume.

Praeguse seisuga ei näe mina põhjust, miks eestlased peaks valuutakomiteele põhinevast rahasüsteemist loobuma. Osad inimesed natuke pabistavad ja hoiavad natuke rohkem raha eurodes, kuid see mõjub kroonile ainult toetavalt samas kui enamus elab enda elu rahulikult edasi. Devalveerimiseks täna vajadus puudub.

Mingite lühiajaliste ohverduste nimel ei ole mõtet tervet taustsüsteemi põhja lasta ja määramatust süle ja seljaga juurde külvata, mida valuutakomiteele põhinevast rahasüsteemist loobumine endaga kahtlemata kaasa tooks.

Lõpetuseks tsiteeriks veel kord Pajulat, kuid seekord artiklist Devalveerimisdraama taasesitlus:
Nii palju tuleb meil aga endale siiski ilmselt tunnistada, et kui paar aastat tagasi peeti kõigi kolme riigi peatset eurotsooniga ühinemist vaid aja küsimuseks, siis tänaseks valitseb selles osas paraku suur määramatus.

See vastumeelne tõsiasi lubab aga omakorda prognoosida, et devalveerimisdraamat üritatakse ka tulevikus ikka ja jälle püünele panna. Lõppude-lõpuks on ju laiema publiku harjutamine avangardsemate kunsttükkidega alati olnud aeganõudev ettevõtmine.
Jääb üle loota, et publik ei harju antud avangardiga ning ei hakka seda ekslikult aina valjuhäälsemalt nõudma andmata endale aru, mis võivad selle näitemängu populaarsuse tagajärjed olla.

Minu soovitus (ceteris paribus): relax, have a drink, and enjoy the drama!

PS. Teemast sügavamalt huvitunutele pakuks esimese hooga välja Jutta Maute "Stabilization via Currency Board" (PDF)

Sildid: , , ,

14 Comments:

Anonymous paul said...

Arutelu krooni tugevate ja nõrkade külgede üle on igati tervitatav!
Kahju, et millegi pärast kaldub see arutelu paljude jaoks nagu mingi halva ennustuse arutamiseks.
Et kui räägitakse, ju siis ikka devalveerimine tuleb!
Tundub, et eesti siseselt pole devalveerimisest siiski eriti keegi huvitatud, kuid kas välised mõjutajad ka nii arvavad? Näiteks Euroopa keskpank ja mitut sorti spekulandid?

22. november 2007 15:43  
Blogger Paul said...

Minu arvates näitab arutelud krooni devalveerimise ümber seda, et väga vähesed inimesed (nii meil kui mujal, nii blogijate kui isegi finantsanalüütikute hulgast) saavad aru rahanduspoliitikast üldiselt.

Teema on väga nüansirikas, kuid samas ka vägagi lihtne ja otsekohene.

Põhiline mida tasub meeles pidada on minu arust järgmine: paberraha väärtus tuleneb selle tagatisest (nii nagu sõltub kellegi sõna/lubadus sellest mis masti mehega tegu on).

1. variant: paljud rahad viimase 50 aasta jooksul on tagatud usuga antud riigi majandusse/maksustamisvõimesse/keskpanga võimekusse jne.
2. variant: mingi valuuta on tagatud suuremal või vähemal määral mingi muu varaga, milleks võib olla mõni teine valuuta, kuld vmt.

Devalveerimised on tihti toiminud riikides kus kehtib 1. variant või riikides mille puhul ilmneb, et vastupidiselt lubatule ei kehti seal 2. variant (Argentiina).

Olukorras kus Eesti panga poolt väljastatud kroonid on 100% tagatud Eurodega (kursil 15.64664) ei ole põhjust krooni devalveerida. Selleks puuduvad igasugune vajadus. Isegi kui kõik eesti krooni omajad otsustaksid oma kroonid eurodeks vahetada, saavad nad seda teha välja lubatud kursil 15.64664. (Seda juhul kui Eesti Pank on seadust järginud ja kroon on 100% tagatud, samas puudub praegu igasugune põhjus vastupidist arvata).

Seega minu arust puudub nii põhjus devalveerimiseks kui huvigrupid kes sellest suurt võitu saaksid. Eks Eestis ole igasugu tohmaneid, kes räägivad asjadest millest nad midagi ei tea (eks me kõik ole nati sellised, kuna keegi ei jõua kõigega kursis olla) ning pigem tihti kui harvem on selliseid inimesi ajakirjanike hulgas. Samas paneb üllatama mõningate välisekspertide arvamused. Kuid siingi võib asja lihtsalt seletada. Kui palju viitsib üks Kopenhaageni või New Yorgi analüütik ennast kurssi viia 1.4 miljonilise riigi rahapoliitikaga. Kulutada sellise asja peale 1-2 tööpäeva ei ole nende seisukohalt üldse mõistlik ning eks sealt need imelikud seisukohavõtud tulevad mida meie ajakirjandus üle paisutab. Selle asemel, et kutsuda mõni rahandusekspert Eestisse põhjalikule uurimistööle tsiteeritakse 1-2 lauset pinnapealselt väliseksperdilt.

22. november 2007 17:26  
Blogger Jüri Saar said...

Mul on plaanis (loodetavasti veel sellel nädalal) kirjutada sellest, mis siis juhtub, kui väikeriigi valuuta ei ole tagatud euro või dollariga.

22. november 2007 18:28  
Blogger Jaan Saar said...

Lisaksin omalt poolt siia veel viite Rasmus Pikkani artiklile Postimehes, mis haakub hästi antud diskussiooniga, et paanikaks ei ole põhjust - http://www.postimees.ee/151107/esileht/arvamus/295616.php

26. november 2007 17:18  
Anonymous Anonüümne said...

runescape money runescape gold runescape money runescape gold wow power leveling wow powerleveling Warcraft Power Leveling Warcraft PowerLeveling buy runescape gold buy runescape money runescape items runescape gold runescape money runescape accounts runescape gp dofus kamas buy dofus kamas Guild Wars Gold buy Guild Wars Gold lotro gold buy lotro gold lotro gold buy lotro gold lotro gold buy lotro gold runescape money runescape power leveling runescape money runescape gold dofus kamas cheap runescape money cheap runescape gold Hellgate Palladium Hellgate London Palladium Hellgate money Tabula Rasa gold tabula rasa money lotro gold buy lotro gold Tabula Rasa Credit Tabula Rasa Credits Hellgate gold Hellgate London gold dofus kamas buy dofus kamas wow power leveling wow powerleveling Warcraft PowerLeveling Warcraft Power Leveling World of Warcraft PowerLeveling World of Warcraft Power Leveling runescape power leveling runescape powerleveling eve isk eve online isk eve isk eve online isk 血管瘤 肝血管瘤 音乐剧 北京富码电视 富码电视 富码电视台 7天酒店 7天连锁酒店 7天连锁 自清洗过滤器 过滤器 压力开关 压力传感器 流量开关 流量计 液位计 液位开关 温湿度记录仪 风速仪 可燃气体检测仪 宿县最帅的胖子

3. detsember 2007 07:43  
Blogger wongold said...

From wow gold the monster filled wow gold depths of Wailing cheap wow gold Caverns to the fanatic's cheap wow gold stronghold known as Scarlet buy wow gold Monestary, the buy wow gold world of Azeroth is a place of world of warcraft gold great danger world of warcraft gold and adventure. Whether fast wow gold you seek to unravel the machinations of free wow gold Onyxia, stem the fast wow gold growth lotro gold of the buy cheap wow gold Scourge or destroy wow gold for sale the resurrected wow gold tips avatar sell wow gold of Hakkar, having wow gold guide to show you age of conan gold the way around the age of conan gold can only be aoc gold to your aoc gold advantage. Simply cheap aoc gold getting to level 60 sometimes buy aoc gold is not enough ffxi gil - in order ffxi gil to even rs gold gain swg credits entrance into silkroad gold the epic guild wars gold dungeons such as anarchy gold Molten Core, Blackwing gaia gold Lair and 2moons dil Naxxramas, your maple story mesos character eve isk must lineage 2 adena complete eq2 plat difficult and warhammer online gold dangerous warhammer gold quests that must warhammer power leveling be done buy warhammer gold in a wow power leveling group.

Whether wow powerleveling,wow power leveling,wow powerleveling you are Alliance or Horde, power leveling the quests to powerleveling become world of warcraft power leveling attuned to world of warcraft powerleveling any high world of warcraft power leveling level dungeon world of warcraft powerleveling needs to be wow power level done in groups. Some wow power level quests require wow powerlevel you to go wow powerlevel to the wow leveling very lowest levels wow leveling of Blackrock Depths, or travel the world power leveling seeking elite dragons ffxi power leveling to kill, or confront aoc power leveling Onyxia and her minions rs power leveling in the throne room of Stormwind City.

14. august 2008 06:03  
Anonymous Anonüümne said...

Tomica Minichamps
Mini-Z Kyosho Futaba RCtank Choro-Q Ebbro Tiger

I
Silyerlit Radiocontrol
Tamiya Tomy Cars Model Tamiya Ebbro Kyosho Mini-Z Tomica .
. .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Tomica
Tomica
Tomica
Tomica
Minichamps
Minichamps
Minichamps
Minichamps
Minichamps
Mini-Z
Mini-Z
Mini-Z
Mini-Z
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Futaba
Futaba
Futaba
Futaba
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Ebbro
Ebbro
Ebbro
Ebbro
Ebbro
Ebbro


Tomica
MIni-Z
Minichamps
Choro-Q
Kyosho
Tiger I
RC tank
RC bearing
car model
Futaba
Tomica
Minichamps
Tiger I
Tomica
Minichamps
Choro-Q
Mini-Z
Kyosho
Futaba
RC tank
Minichamps
Mini-Z
Tomica
Kyosho
Minichamps
Futaba
Choro-Q
Tomica
Mini-Z
Tomica
Minichamps
Tomica
Mini-Z
Kyosho
Minichamps
RC Tank
RC Tank
Mini-Z
Tomica
Mini-Z
Minichamps
Futaba
Futaba
Tomica
Minichamps
Mini-Z
Futaba
Mini-Z
Futaba
Tomica
Kyosho
Mini-Z
Tomica
MIni-Z
Futaba
Mini-Z
RC Tank
Futaba
Minichamps
Mini-Z
Mini-Z
Futaba
Futaba
RC Tank
RC Tank

Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q
Choro-Q

RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank
RC Tank

Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho

Kyosho
Kyosho
Kyosho
Kyosho

13. veebruar 2009 10:54  
Anonymous Anonüümne said...

come this website can get free wow gold,wow gold guide,gold wow also more for you.when youwow gold farming
be called farmer,here some Tibet Tour,then you can
get

18. veebruar 2009 15:27  
Blogger 3140w said...

When the Wow Gold wolf finally found the Buy Wow Goldhole in the chimney he crawled wow gold cheap down and KERSPLASH right into that kettle of water and that was cheapest wow gold the end of his troubles with the big bad wolf.

game4power,buy cheap wow gold

The next day the cheap wow gold buy gold wow little pig invited his mother over . She said "You see it is just as I told you. The way to usfineget along in the world is to do world of warcraft gold things as well as you can." Fortunately for that little pig, he meinwowgold learned that lesson. And he just lived happily ever after!

22. märts 2009 05:07  
Blogger Unknown said...

michael kors outlet online
jordan retro 3
michael kors uk
coach factorty outlet online
michael kors outlet
michael kors outlet online sale
chanel bags
tory burch outlet
hollister outlet
ray ban glasses
longchamp handbags
fitflop
jeremy scott adidas
michael kors outlet
coach bags
burberry bags
ray ban eyeglasses
gucci bags
hollister co
oakley sunglasses outlet
p90x workouts
louboutin femme pas cher
ray ban glasses
cheap toms sale for kis
ralph lauren uk
coach factory online
jordan 11 snakeskin
coach outlet online
chanel outlet online
toms.com
abercrombie fitch
oakley vault
celine luggage tote
cheap oakleys
jordan 6 rings
christian louboutin
20150714xiong

14. juuli 2015 04:22  
Blogger dong dong23 said...

louis vuitton outlet
cheap oakley sunglasses
coach factory outlet
tory burch outlet
nike store
burberry outlet online
louis vuitton
nike outlet store
ralph lauren sale
michael kors handbags
pandora jewelry
michael kors handbags
michael kors outlet
oakley sunglasses
louis vuitton handbags
coach outlet
christian louboutin shoes
christian louboutin sale
ray ban sunglasses
nike uk
north face outlet
louis vuitton outlet
cheap jordans
adidas originals
asics shoes
beats headphones
christian louboutin outlet
toms shoes outlet online
instyler curling iron
jordans for sale
louis vuitton
ray ban sunglasses discount
michael kors outlet
tory burch outlet
hollister clothing
jordan 11s
oakley outlet
fitflop sandals
tiffany outlet
michael kors handbags
20165.28wengdongdong

28. mai 2016 04:52  
Blogger dalia alaa said...


. Lucky me I came across your website by chance
http://www.kuwait.prokr.net/

9. veebruar 2017 02:47  
Blogger chenmeinv0 said...

red bottoms
michael kors handbags
ed hardy
thomas sabo
nike air force
nike free
timberland
oakley sunglasses cheap
ugg outlet
true religion
2017.12.4xukaimin

4. detsember 2017 03:07  
Blogger omar ali said...

An impressive share
http://antinsect.webnode.com/
http://publish.lycos.com/noranamr
http://noramr.edublogs.org/
7asobi.com

9. detsember 2017 19:16  

Postita kommentaar

<< Home