teisipäev, november 08, 2005

Miks mul on probleeme RSS'ile üleminekuga

Ma olen paar korda üritanud kasutada mõnda RSS lugejat, kuid ikka ja jälle kaldun tagasi vana harjumuse juurde bloge Safari või Firefox vahendusele lugeda. Üheks peamiseks põhjuseks näib olevat minu suutmatus loobuda identiteedist, mille annab blogile kujundus: värvid, font, suurus, asetus - mõni kord isegi reklaamid.

Kas tegu on mingi "ajakirja efektiga", kus reklaamid ja kujundus võimaldavad öelda midagi ajakirja professionaalsuse ja seeläbi usaldatavuse kohta?

RSS on tõhus, kuid samas kuidagi kõle, külma ja elutu - isikupära halastamatu röövel. Kirja- ja trükivead torkavad samuti RSS lugejas kuidagi teravamalt silma, kuid vastutulelikus selliseid pisemaid apsakaid andestada näib olevat väiksem kui New York Times'i RSS sööt ei eristu Tädi Maali omast.

Kas kujundusest tingitud emotsiooniraasuke võimaldab andestada trükivigu ja apsakaid lihtsamalt? Kas ma tunnen brauseriga blogi sirvides ennast rohkem külalisena (minejana), kes peab olema tolerantsem võõrustaja vigade suhtes samas kui RSS'iga saabunud problemaatiline postitus (tulija) on nagu tuttav, keda sa poleks kunagi vabatahtlikult koju kutsunud?

Informatsioon kui kommunikatsioon....ja kui kommunikatsioon, siis kui palju orienteerume uuemate ning ajalooliselt ebatraditsiooniliste kommunikeerimisviiside puhul evolutsiooni poolt sisse programmeeritud harjumustest/mallidest suhtlemisel?

Kas RSS on liiga funktsionaalne - mõeldud inimestele, kellele meeldib elada homogeenses info voos, kus silmarõõm on sekundaarne - tähtsusetu? Või on RSS hoopis hea võimalus kentsaka stiiliga bloge (Vabalog?!) mõnevõrra loetavamaks teha?

Kui olulist rolli mängib kujundus blogi juures? Kui kujundusel poleks tähtsust, siis miks üritab ikkagi enamus inimesi enda blogi võimaluse korral ka kujunduslikult teistest eristada?

Kaldun arvama, et kuigi informatsioon, mida blogi kujundus kannab, on minimaalne on ta siiski väärtuslik ning võimaldab üht-teist ka kirjutaja kohta öelda - kui tõsiselt võtab autor blogimist, kas ta kasutab mõnda olemas olevat malli või on kujundusega vaeva näinud? Kuidas on organiseeritud blogroll, arhiiv või reklaamid?

Majandusteaduse üks nüansirikkamaid kontseptsioone on piiripealsus (marginality) - see, et otsuseid tehakse just piirpeal, sageli mõjutatuna teguritest, mis pealiskaudsema analüüsi käigus näivad triviaalsed...tühised. Isegi ainult kuivast akadeemilisest tekstist koosnevate raamatute kaaned on kujundatud, sageli suure hoole ja vaevaga. Miks? Sest isegi raamatu kaanekujundus võib edastada otsuse tegemiseks vajaliku informatsiooni.

Palju küsimusi, kuid kes teab vastuseid?

Lõpetuseks üks konkreetne küsimus: kas on olemas mõni RSS lugeja (ka Mac'ile), mis võtab blogi leheküljelt mõned kujunduselemendid (päis, värvid, font), mille kuvab terve postituse lugemisel ilma samas täielikult brauseriks muutumata?

7 Comments:

Blogger BC said...

aga tulirebase 'sage' on minuarvates ju täitsa OK. vatad kui rss'i ja siis kui vaja (tundub huvitavam lugu olema mida lähemalt vaadata) klikkad loole ja saad selle otse lehe kätte kus ta asub. :)

ise väga rahul

8. november 2005 21:59  
Anonymous devil said...

Ise kasutan RSS'ide lugemiseks hoopiski Mozilla Thunderbirdi.
Olemas on tal just selline variant, et saad valida, kas sulle pealkirjal klikkimisel näidatakse sissekannet nii nagu ta veebis on või hoopis puhta tekstina.

Enne lugesin ise ka bloge otse veebist alati, nüüd olen TB-ga igati ära harjunud. Ja toimib ka Maci all igati kenasti.

9. november 2005 08:50  
Anonymous aabram said...

Tjah, mina ei ole RSS-i sõber just samal põhjusel. Konkreetse veebi kujundus annab identiteedi ja minu jaoks juba harjunud konteksti. Ilma on kuidagi sünteetiline, nagu polikliinik. Haiguslood, haiguslood, haiguslood. Otse blogist lugedes on ikka nagu rohkem inimese nägu.

9. november 2005 09:43  
Blogger Jüri Saar said...

Tänud soovituste eest. Kindlasti vähemalt proovin neid.

10. november 2005 00:31  
Anonymous emer said...

vabaloog v6iks kah veidi rohkem oma blogi disainile r6hku panna. ;)

tervitades. e

10. november 2005 12:17  
Blogger Jüri Saar said...

Kusjuures täitsa nõus, et Vabalog vajaks samuti kohendamist. Ikkagi bloggeri mall ja võiks natuke sõbralikum olla. Olen tõsiselt mõelnud ka TypePad'ile kolimist ja tõenäoliselt on küsimus rohkem "millal" kui "kas üldse".

10. november 2005 14:57  
Anonymous Anonüümne said...

runescape money runescape gold runescape money runescape gold wow power leveling wow powerleveling Warcraft Power Leveling Warcraft PowerLeveling buy runescape gold buy runescape money runescape items runescape gold runescape money runescape accounts runescape gp dofus kamas buy dofus kamas Guild Wars Gold buy Guild Wars Gold lotro gold buy lotro gold lotro gold buy lotro gold lotro gold buy lotro gold runescape money runescape power leveling runescape money runescape gold dofus kamas cheap runescape money cheap runescape gold Hellgate Palladium Hellgate London Palladium Hellgate money Tabula Rasa gold tabula rasa money lotro gold buy lotro gold Tabula Rasa Credit Tabula Rasa Credits Hellgate gold Hellgate London gold dofus kamas buy dofus kamas wow power leveling wow powerleveling Warcraft PowerLeveling Warcraft Power Leveling World of Warcraft PowerLeveling World of Warcraft Power Leveling runescape power leveling runescape powerleveling eve isk eve online isk eve isk eve online isk 血管瘤 肝血管瘤 音乐剧 北京富码电视 富码电视 富码电视台 7天酒店 7天连锁酒店 7天连锁 自清洗过滤器 过滤器 压力开关 压力传感器 流量开关 流量计 液位计 液位开关 温湿度记录仪 风速仪 可燃气体检测仪 宿县最帅的胖子

3. detsember 2007 07:18  

Postita kommentaar

<< Home