reede, november 17, 2006

Eesti ajateenistuse teemaline debatt jätkub - Mihkel Mutt

Tänases Päevalehes võtab ajateenistuse teemal sõna Mihkel Mutt, kellest ma saan mingil määra aru kuid siiski mõned probleemsemad tsitaadid:
Palgaarmee või ajateenistus?

See sõltub üksnes meie julgeolekuvajadustest. Kui keegi tõestab, et palgaarmee vastab neile paremini, siis ei tohi lugeda midagi ka see, et selle ülalpidamine tuleks väidetavalt kolm korda kallim.

Aga kui paremini vastab ajateenistus, ei saa samuti lähtuda kõrvalistest teguritest, nagu näiteks noorte inimeste isikuvabaduse piiramisest. See kõlab etatistlikult, aga väikeriigi puhul on see paratamatus.
Hüva, kui jätkub palgaarmee kasutamine elukutselise kaitseväe asemel, siis on aeg üle minna ajateenistuse kasutamisest sundteenistusele. Minu nagu iga teise vabadust armastava inimese jaoks on täiesti vastuvõetamatu süütute inimeste isikuvabaduste kutsumine "kõrvalisteks teguriteks" rahu ajal - sisuliselt annab see ülemaailmses võitluses terrorismiga võimaluse kõikide isikuvabadusi piirata. Äärmiselt kahetsusväärne suhtumine. Veel:
Võib-olla on üks protsent konflikti tõenäosust piisav, et kulutada pidevalt kaks (või enam) protsenti riigieelarvest? Ilmselt on olulisemgi suur ebakindlus. Me kõik kobame pimeduses. Keegi ei tea, mis laadi konfliktid ootavad meid tulevikus. Näiteks siis, kui puhas vesi on tähtsam kui praegu nafta. Või kui üleilmne migratsioon on jõudnud uude faasi. Ainult üks on kõikidele selge: tuleb valmis olla, parem karta kui kahetseda.
Alustaks sellest, et kui keegi tuleb ebakindluse ja määramatusega mingis valdkonnas toime, siis on selleks professionaal - inimene, kes on aastaid selles valdkonnas tegutsenud, on ise uutest arengutest ja nende jälgimisest huvitatud ning kes on motiveeritud tulevastele probleemidele mõtlema täna indiviidi tasandil (a la Leo Kunnas). Selliseks inimeseks ei ole ükski vastu tahtmist sundteenistuse sattunud inimene.

Ja kuidas peaks tõlgendama ohuna väidet "kui üleilmne migratsioon on jõudnud uude faasi"? Minu loen siit välja varjatud ksenofoobia, mille eesmärk on Eestisse paremat elu otsima tulevad inimesed jõuga väljaspool hoida. Kas selleks ongi vaja sundteenitust, et saaks Eestis hoida tõelistele eestlastele - et ikka rass puhtana püsiks? Eesti ei asu piirkonnas, kus järgmise 100 aasta või veel vähem 50 jooksul vee pärast peaks sõda pidama.

Ma ei saa Mihkel Muti hirmudest aru nagu ei saa ma ka tema suurest valmistumisest erinevateks ohtudeks aru. Kui tema hirme jälgida, siis nende loogiline lõpp on hoopis totalitaarne riik, kus kõigi isikuvabadused on piiratud, sest ohud varitsevad meid kõikjal. Põhja-Korea on vist sellest kõige ehtsam näide.

Midagi objektiivset Muti ohuhinnangus ei ole ja ainuüksi tema või ühegi teise inimese "arvamus" ei tohi kunagi olla aluseks teiste inimeste isikuvabadust nimetamisel "kõrvalisteks teguriteks".

Meie julgeoleku tagab pikemas perspektiivis mitte sõjaline valmisolek vaid vaba turumajanduse levimine Venemaale ja ühtlasi üle terve maailma koos marurahvusluse hääbumisega. Mida rohkem on inimestel võimalusi rikastuda ja teenida enda kodumaal, seda vähem peame muretsema nende pilkude pöördumisest Eesti poole. Tihedam majandusalane koostöö tähendab stabiilsemaid suhteid ja vähem sõjalisele jõule orienteeritust.

Ajateenistus rahuajal on minevik ning selle külge klammerdumine võib meile veel kalliks maksma minna. Jään jätkuvalt ootama paremaid ja sisulisemaid argumente kui hirm teadmatuse ja tuleviku ees.
. . .
Trivimi Velliste ei saanud loomulikult enda autoriteeti jäta kehtestamata Postimehes ilmunud suht sisutühjas arvamusloos.

4 Comments:

Anonymous Paulio said...

Üks kulu ühiskonnale on kindlasti - sundteenistuses olijad on kõrval tööturult ning praeguses majanduskasvu tingimustes (ja ka siis kui ei lähe nii väga hästi) on tööjõudu hädasti vaja.

See väide, et noored mehed õpivad kaitseväes tsiviileluks vajalikke oskusi on jama. Sellise loogika järgi peaks need, kes kaitseväes käinud ei ole elus kehvemini hakkama saama aga seda küll kuskilt otsast näha ei ole.

Eks teatud oskusi eluks on vaja aga neid on võimalik õppida ka vabatahtlikult tsiviilelus ja minu arvates oluliselt kiiremini kui 8-12 kuuga kaitseväes.

P.S. Ei, ma ei taha Eestit kaitseta jätta. Need kellele see on kutsumuseks mingu elukutseliseks kaitseväkke. Need kes tahavad nädalavahetusel õppida maad kaitsma või käia 2-nädalastel kursustel saavad seda teha Kaitseliidus. Naeruväärne oleks arvata, et ainuke viis oma kaitsetahet üles näidata oleks teha seda läbi sunduse.

17. november 2006 19:39  
Blogger Jüri Saar said...

Sinuga täitsa nõus.

Muide, ma leidsin isegi enda bak.tööd kirjutades ühe uurimuse, kust selgus, et sundteenistuse läbinute palk jääb pikemas perspektiivis nii 5% madalamaks kui nendel, kes ei käinud:

http://www.cebr.dk/upload/dp1802.pdf

17. november 2006 21:35  
Anonymous paul said...

Tahaks siinkohal avaldada toetust Jürgen Ligi'le, keda kõik palgaarmee vastased valimatult sõimavad. Tegelikult ajab Ligi õiget asja, loodetavasti Laaneots asub teda mingilgi määral toetama -raske uskuda, kuid loota ju võib?

19. november 2006 14:59  
Anonymous Anonüümne said...

runescape money runescape gold runescape money runescape gold wow power leveling wow powerleveling Warcraft Power Leveling Warcraft PowerLeveling buy runescape gold buy runescape money runescape items runescape gold runescape money runescape accounts runescape gp dofus kamas buy dofus kamas Guild Wars Gold buy Guild Wars Gold lotro gold buy lotro gold lotro gold buy lotro gold lotro gold buy lotro gold runescape money runescape power leveling runescape money runescape gold dofus kamas cheap runescape money cheap runescape gold Hellgate Palladium Hellgate London Palladium Hellgate money Tabula Rasa gold tabula rasa money lotro gold buy lotro gold Tabula Rasa Credit Tabula Rasa Credits Hellgate gold Hellgate London gold dofus kamas buy dofus kamas wow power leveling wow powerleveling Warcraft PowerLeveling Warcraft Power Leveling World of Warcraft PowerLeveling World of Warcraft Power Leveling runescape power leveling runescape powerleveling eve isk eve online isk eve isk eve online isk 血管瘤 肝血管瘤 音乐剧 北京富码电视 富码电视 富码电视台 7天酒店 7天连锁酒店 7天连锁 自清洗过滤器 过滤器 压力开关 压力传感器 流量开关 流量计 液位计 液位开关 温湿度记录仪 风速仪 可燃气体检测仪 宿县最帅的胖子

3. detsember 2007 07:47  

Postita kommentaar

<< Home