pühapäev, jaanuar 14, 2007

Kuidas erasektor tervihoiuga tegeleb

Hiljuti ilmus New York Times'is artikkel, mille laadseid sooviks rohkem näha, sest see võiks oluliselt avardada inimeste mõttemaailma sellest, mida on võimalik pakkuda erasektoril:
Frustrated by runaway health costs, the nation’s largest employers are moving rapidly to open more primary care medical centers in their offices and factories as a way to offer convenient service and free or low-cost health care.

Within the last two years, companies including Toyota, Sprint Nextel, Florida Power and Light, Credit Suisse and Pepsi Bottling Group have opened or expanded on-site clinics.
Kas midagi taolist oleks võimalik teha väiksemas mastaabis, mis oleks sobiv Eestile? Küsimus tundub olevat pigem ajendite paika saamises kui mingis põhimõttelises erinevuses. Kui tervisekindlustus hoida isikupõhisena, millest ainult viiendik läheks solidaarsusfondi, siis oleks nii tööandjate kui töötajate huvides raha suunata sinna, kus sellest kõige rohkem kasu on. Või kuidas?

Siis jääks ehk mõned huvitavamad ja jultunumad streigi ähvardused olemata, sest inimestel oleks alternatiive. Jääks ära olukord, kus 20% palgatõusu on vähe!

5 Comments:

Anonymous paul said...

Juba ammu oleks tulnud teha muudatusi:
1. Üle minna põhiliselt isikupõhisele tervisekindlustusele, kus kindlustatul on otsene materiaalne huvi oma tervist hoida.
2. Tõsta meditsiinisüsteemi efektiivsust, andes meditsiiniasutuste juhtimise professionaalsetele juhtidele/manageridele -peaarst ei peaks tegelema juhtimise ja majandusküsimustega.

15. jaanuar 2007 13:24  
Anonymous Eke said...

Maailma kõige põhjakäinumast tervishoiusüsteemist (mida tõestab ka viidatud artikkel) pole kellelgi midagi õppida. Ei soovita ka Eestil.

20. jaanuar 2007 16:25  
Blogger Mart said...

Kuule Paul, oled Sa ikka päris kindel, et meditsiinisüsteem on ebaefektiivne? Mis need perearstid kogu aeg ette jäävad. Perearstide juurde on järjekorrad minimaalsed. Kui perearstidele uuesti mingid majanduspulgad juurde suruda, kas siis tekib raha juurde ja pereaarst hakkab Sinu korteri ukse taga ootama, et millal Sul nohu tuleb? Probleem on ikkagi selles, et kui perearst saadab Sind mõne spetsialisti juurde, tuleb Sul kolm aastat järjekorras olla. Spetsialistid ei tegele majandusküsimustega ise. Neil on kliinikumid ja majanduspulgad, haigekassal pole lihtsalt raha, et piisavalt tööd tellida.

21. jaanuar 2007 02:11  
Anonymous Priit said...

Jüri, selline süsteem juba oli meil enne 1991 aastat - lisaks meditsiinikabinetile oli igal üleliidulise tähtsusega suurettevõttel ka oma autobaas, sanatoorium, kolhoos kartulite ja muude juurikate tarbeks, bensiinijaam, ilusalong ja muu vajalik.

22. jaanuar 2007 23:13  
Anonymous Anonüümne said...

runescape money runescape gold runescape money runescape gold wow power leveling wow powerleveling Warcraft Power Leveling Warcraft PowerLeveling buy runescape gold buy runescape money runescape items runescape gold runescape money runescape accounts runescape gp dofus kamas buy dofus kamas Guild Wars Gold buy Guild Wars Gold lotro gold buy lotro gold lotro gold buy lotro gold lotro gold buy lotro gold runescape money runescape power leveling runescape money runescape gold dofus kamas cheap runescape money cheap runescape gold Hellgate Palladium Hellgate London Palladium Hellgate money Tabula Rasa gold tabula rasa money lotro gold buy lotro gold Tabula Rasa Credit Tabula Rasa Credits Hellgate gold Hellgate London gold dofus kamas buy dofus kamas wow power leveling wow powerleveling Warcraft PowerLeveling Warcraft Power Leveling World of Warcraft PowerLeveling World of Warcraft Power Leveling runescape power leveling runescape powerleveling eve isk eve online isk eve isk eve online isk 血管瘤 肝血管瘤 音乐剧 北京富码电视 富码电视 富码电视台 7天酒店 7天连锁酒店 7天连锁 自清洗过滤器 过滤器 压力开关 压力传感器 流量开关 流量计 液位计 液位开关 温湿度记录仪 风速仪 可燃气体检测仪 宿县最帅的胖子

3. detsember 2007 07:41  

Postita kommentaar

<< Home