laupäev, september 16, 2006

Valimised Rootsis - Rootsi suund järgmiseks 15 aastaks

Kuna veetsin ligi üheksa kuud Rootsis õppides, siis on ka Rootsis toimuv endisest südamelähedasem, seda eriti üpris tähtsate valmiste eel, mis toimuvad homme, pühapäeval.

Rootsi poliitmaastikul on juba aastakümneid domineerinud sotisaaldemokraadid ja nende erinevad koalitsioonid. Parempoolsete vaadetega erakondadel on ainult üks kord viimase kahekümne aasta jooksul õnnestunud moodustada valitsus, kuid vaatamata lühikesele valitsusperioodile on just seda valitsust peetud Rootsi majanduse päästjaks ja praeguse edukuse loojaks tänu ulatuslikele reformidele tervishoius, hariduses ja riigiettevõtete erastamises.

Homme avaneb rootslastel võimalus asendada sotsiaaldemokraadid kolme parempoolse erakonna koalitsiooniga - Allianssiga. Mitmete kommentaatorite arvates määravad homsed valimised Rootsi suuna järgmiseks kümneks kuni viietteistkümneks aastaks. Kui võidab Allianss, siis on oodata ka Rootsis suuremaid muudatusi ja reforme, kui sotsiaaldemokraatide koalitsioon, siis läheb kõik samas stagneeruvas vaimus edasi.

Rootsis tegin ka enda kursakaaslastega nende lähenevatest valimistest juttu ja enamus neist, kellega sellele teemal mõtteid vahetasin olid huvitatud muutustest. Küsimusele "miks" sai peaaegu alati vastuseks kas kõrged maksud või töökoha leidmisega seotud probleemid. Kuna minu sakslaste küsitlus enne nende valimisi andis kahtleva poolehoiu CDU'le, siis seekord on märksa tugevam toetus langenud Allinassile. Mind üllatas, kui vaenulikud osad noored olid sotsiaaldemokraatide suhtes. Ehk väljendub see ka homsetel valimistel.

Mina igal juhul hoian pöialt Allianssile...mitte, et see Vabalogi lugejaid eriti üllataks.

Lisainformatsioonist.

Inglise keelse eelvaate ja ülevaat homme toimuvast toob inglise keeles teieni The Local. Natuke ennetavat analüüsi ja tõenäoliselt valimiste järgset olukorda kommenteerib Johan Norberg.

6 Comments:

Anonymous paul said...

Nojah, noortele võivad ju muutused vajalikud tunduda, kuid vanemad inimesed kardavad muutusi! Minu arusaamise järgi on rootsi valijad valdavalt vanemad inimesed (muide, varsti ongi Euroopas põhilised valijad pensionärid!!!) ja valik kaldub sotside poole. Kahju muidugi, kuid nii vist läheb.

17. september 2006 11:54  
Anonymous Eke said...

Viimane kord kui mõõdukad Rootsis valitsusse said, vallandus majanduskriis vähem kui aasta pärast valimisi. See on tõesti üks hea moodus stagneeruvast vaimust pääseda.

Soomes olid samal ajal valitsuses keskerakondlased ja ka seda riiki tabas majanduskriis.

Nüüd on sama olukord - Rootsis mõõdukad, Soomes keskerakond, kes pärast valimisi suure tõenäosusega pukki jääb. Saame reforme näha, nii et tükid taga.

19. september 2006 18:04  
Anonymous Anonüümne said...

Juba mitu p2eva k2in kiikamas, et mis siis rootsist sai. Palun edasist ylevaadet asjade kulgemisest :)

20. september 2006 14:30  
Anonymous Eke said...

Vaata õigest kohast http://robsten.blogspot.com/

20. september 2006 18:20  
Anonymous Anonüümne said...

Ekele: aitäh, vaatan.
Aga mugavam oleks lugeda kokkuvõtet eesti keeles, mitte tõlkida ise rootsi keelt :)

23. september 2006 13:01  
Anonymous Anonüümne said...

runescape money runescape gold runescape money runescape gold wow power leveling wow powerleveling Warcraft Power Leveling Warcraft PowerLeveling buy runescape gold buy runescape money runescape items runescape gold runescape money runescape accounts runescape gp dofus kamas buy dofus kamas Guild Wars Gold buy Guild Wars Gold lotro gold buy lotro gold lotro gold buy lotro gold lotro gold buy lotro gold runescape money runescape power leveling runescape money runescape gold dofus kamas cheap runescape money cheap runescape gold Hellgate Palladium Hellgate London Palladium Hellgate money Tabula Rasa gold tabula rasa money lotro gold buy lotro gold Tabula Rasa Credit Tabula Rasa Credits Hellgate gold Hellgate London gold dofus kamas buy dofus kamas wow power leveling wow powerleveling Warcraft PowerLeveling Warcraft Power Leveling World of Warcraft PowerLeveling World of Warcraft Power Leveling runescape power leveling runescape powerleveling eve isk eve online isk eve isk eve online isk 血管瘤 肝血管瘤 音乐剧 北京富码电视 富码电视 富码电视台 7天酒店 7天连锁酒店 7天连锁 自清洗过滤器 过滤器 压力开关 压力传感器 流量开关 流量计 液位计 液位开关 温湿度记录仪 风速仪 可燃气体检测仪 宿县最帅的胖子

3. detsember 2007 07:33  

Postita kommentaar

<< Home